Migren Ağrısı için Öneriler

Migren hastalarının korkulu rüyası yaz ayları geldi çattı. Türkiye’de yaklaşık olarak 12 milyon migren hastası bulunuyor. Özellikle yaz aylarında migren hastalarının atak riski oldukça fazla. Belirli şeylere dikkat ederek yaz aylarında oluşan migren ataklarının önüne geçebilirsiniz.

Stres, kötü beslenme, uykusuzluk gibi etkenler sıcak hava ve nem ile birleşince migren atakları kaçınılmaz bir hal alıyor. Peki yaz aylarında migren hastalarının rahat zaman geçirmesi mümkün mü? Bu yazımızda sizlere yazın migren ağrısı na karşı öneriler sunmaya çalışcağız.


Hava durumunun takipçisi olun

Hava durumunu takip etmek, gezilerinizde kıyafet seçimleriniz için daha doğru kararlar vermenizde yardımcı olacağı için migren atağı riskinizide düşürmüş olacaktır. Akıllı telefonunuza barometre ve hava durumu uygulaması yüklemenizde fayda var.


Güneş gözlüksüz güneşe çıkmayın

Güneş ışınları, deniz ve havuz suyu parlaması migren için tetikleyici unsur olabiliyor. Ayrıca araç kullanırken ağaç ve binaların arasından vuran güneş ışığıda aynı şekilde migreni tetikliyor. Yazın mutlaka güneş gözlüğü kullanın. Mümkün ise migren gözlüğü (FL-41)


Kafein tüketmeyin, bolca su için

Yaz aylarında aşırı nemden dolayı vücut sıvı oranımız düşebiliyor. Sıvı açığımızın hepsini su ile kapatamadığımızdan dolayı tamamlayamadığımız bölümünü meyve ve sebze tüketerek kapatabiliriz. Ayrıca alkol ve kafein tüketiminin kısıtlanması sıvı kaybını oldukça önlüyor.


Sıcakta spor yapmayın

Açık havada yaptığınız sporları güneş ışıklarının dik vurduğu saatlerde yapmayın. Bu tarz etkinlikleri sabahın erken saatlerinde ya da akşam saatlerinde yapın.


Serin ortamlarda kalmaya çalışın

Yaz aylarında migrenden kaçmak için eve kapanmak zorunda değilsiniz. Tabii ki gezeceksiniz. Plaja veya piknik tarzı yerlere giderseniz serinleyebileceğiniz dükkan, restoran gibi yerler bulmaya çalışın.


Belli başlı besinlerden kaçının

Sucuk, sosis, peynir, lahana turşusu gibi besinler ve kırmızı şarap migren atağınızı tetikleyebilir. Zencefil, Omega-3, magnezyum ve Vitamin B2 takviyesi migrene karşı koymanıza yardımcı olur.


Uyku düzeninize dikkat edin

Işıklı ortamlar melatonin hormonunu baskılar. Bu sebeple uyuyamazsınız. Kaliteli ve düzenli uyku migren ataklarını önlediği bir gerçektir. Mutlaka uyku düzeninizi oturtmalısınız.

Bunları da inceleyin:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Göz atın

Advertisment

Son gönderiler

Mutfak Dekorasyonu

Mutfak dekorasyonu, bu alanların çok da güzel görünmesini sağladığı gibi mutfakların kullanışlı olmasına neden olur. Bundan dolayı mutfak dekorasyon modelleri yalnızca tek açıdan değerlendirilmemelidir....

Ekip Yönetimi Uygulamalarından En İyisi

En iyi ekip yönetim uygulamaları, ekiplerin yaptıkları işi başarı ile tamamlamalarına katkı sunan yazılımlardır. Yani buradaki temel amacın, ekip yönetimine direkt olarak bir katkı...

IPTV Forum

IPTV forum, binlerce ulusal ve uluslararası yayını izleyebileceğiniz televizyon programcılığının internet protokolü ile iletilmesini sağlayan IPTV sistemiyle ilgili çeşitli konu başlıklarında paylaşımların yapıldığı, ücretli...

Want to stay up to date with the latest news?

We would love to hear from you! Please fill in your details and we will stay in touch. It's that simple!