Karavan Almak İsteyenler için Öneriler

Şehir kalabalığı ve iş yorgunluğundan her fırsatta kaçmak istiyoruz. Hem yaz tatillerini hem de hafta sonu tatillerini değerlendirmek, daha hoş zaman geçirmek için karavanlar bir çok tatilci ve doğa severin hayallerini süslüyor. Son zamanlarda oldukça popülerleşen karavanlar, talebin artması ile birlikte fiyatları da yükseldi. Bir çok çeşit ve özelliği bulunan karavanlar arasında seçim yapmakta bir hayli zor.

Peki karavan almadan önce nelere dikkat etmeli ? Bu yazımızda sizlere karavan alırken dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili öneriler sunmaya çalışacağız.

Karavan Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Öncelikle alacağınız karavandan ne gibi bir beklentiniz olacak? Güvenlik, konfor ve ulaşılabilirlik. Kendi kriterlerinizi belirleyip araştırma yaparken mutlaka onlar üzerine odaklanmalısınız.

Çekme Karavan mı yoksa Motokaravan mı ?

Bu soru oldukça kişiselleştirilmiş bir soru olmakla beraber sorunun cevabı sizde saklı.

Binek bir aracınız varsa ve aracınızı seviyor, tatillerinizi aracınızla beraber geçirmek istiyorsanız çekme karavan almalısınız. Aynı zamanda konaklama alanınız dışına sık sık çıkacak iseniz yine çekme karavan tercih etmeniz mantıklı olacaktır. Karavanı sabitleyip, gitmek istediğiniz yerlere binek aracınızla kolayca seyahat edebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biri ise binek aracınızın motor gücü. Büyük bir çekme karavan tercih edecek iseniz aracınızın yüksek motorlu kuvvetli bir araç olması gerekir.

Binek bir aracınız yok ya da binek aracınıza tatillerde gereksinim duymuyor iseniz motokaravan almanız sizin için daha mantıklı olacaktır.

Çekme Karavan

Çekme Karavan Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Yukarıda da belirttiğimiz üzere motor gücü kuvvetli (1.6 motor ve üstü) binek araçlar tercih etmenizi öneriyoruz.
 • Çekme karavan takılı araçlarda 80 km/h hızı aşmamanız gerekmekte. Güvenliğiniz için bu kuralı mutlaka göz önünde bulundurun.
 • Çekme karavan alacak iseniz seyahat halinde içerisindeki tüm eşyaları sabitlemeniz gerektiğini unutmayın. Yol boyunca sarsıntıdan dolayı dolap ve kapaklar açılabilir ve ortalık biraz dağılabilir.
 • Çekme karavanlarda tuvalet anlamında motokaravanlara göre bir fark yok. Kasetli tuvalet tercih edilir. Kaset içerisine atacağınız kimsayal maddeler kokuyu önler, mola yerlerinde kasetleri kolayca boşaltabilirsiniz.

Çekme Karavan için Ehliyet

750 kilograma kadar bir ağırlığa sahip çekme karavanınız için binek araç ehliyetiniz yani B sınıfı ehliyet yeterlidir.  Ancak 750 kilogramdan yüksek çekme karavanınız varsa B sınıfı ehliyetinize ek olarak römork çekebilir ibaresi ekletmeniz gerek. Ya da direk D sınıfı ehliyet sahibi olmalısınız.

Çekme Karavan Vergileri 2020

750 kilograma kadar ağırlığa sahip çekme karavanlarda herhangi bir vergilendirme bulunmuyor ve ruhsat, muayene aranmıyor. 750 kilogram üzeri karavanlarda ise 2 yılda bir muayeneye gitmeniz gerekmekte. Yıllık vergisi bulunmuyor. Çekme karavan için çekecek olan aracın plakası mutlaka karavana takılmalıdır.

Motokaravan
Motokaravan

Motokaravan Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Motokaravan tercih etmek istiyorsanız binek bir araca ihtiyacınız olmayacak ama siz yine de kişi sayınız ve eşya ağırlığınızı hesaba katarak mutlaka kuvvetli bir motokaravan almaya dikkat edin.
 • Yine çekme karavanlarda olduğu gibi motokaravanlarda da eşyalarınızı yola çıkmadan önce sabitlemeyi unutmayın.
 • Araç içerisindeki tüm malzemeler, mobilyalar ve mutfak eşyaları ne kadar hafif olursa o kadar iyi. Bu detay yakıt tasarrufu sağlayacak ve motor çekiş gücünde ki kayıpları önleyecektir.
 • Geniş bir aileye sahip iseniz yaşam alanınızın size yetip yetmeyeceğini iyi hesaplamalısınız. Yatak adedi, yemek masası boyutları, oturma alanı ve buzdolabı boyutları gibi ayrıntılara dikkat edip seçimlerinizi aile boyutunuza göre yapmalısınız.
 • Motokaravanlarda, çekme karavanlar gibi 80 kilometre zorunluluğu bulunmuyor. Yol durumu ve trafik kurallarına göre hızınızda küçük yükseltmeler yapabilirsiniz. (Güvenliğiniz her zaman esastır. Trafik kurallarına uyalım.)
 • Daha önceden büyük araç kullandıysanız motokaravan sizler için rahat olacaktır fakat kullanmadıysanız dönüşlerde sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Motokaravan için Ehliyet

Yasal mevzuat gereği 3.5 ton üzeri araçlar kamyon olarak geçmekte. Eğer motokaravanınız 3.5 ton üzerinde değilse B ehliyetinizle rahatça seyahat edebilirsiniz. 3.5 ton üzeri bir karavanınız varsa C sınıfı ehliyet almalısınız.

Motokaravan Vergileri 2020

 • 1900 cm3 ve aşağısı motokaravan vergileri

1-6 yaş araçlar için 1536 TL,

7-15 yaş araçlar için 958 TL

16 yaş ve yukarısındakiler için 570 TL

 • 1901 cm3 ve yukarısı için motokaravan vergileri

1-6 yaş araçlar için 2324 TL,

7-15 yaş için 1536 TL,

16 ve daha yüksek yaşlarda 958 TL

Bunları da inceleyin:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Göz atın

Advertisment

Son gönderiler

Salon Tül Perde Modelleri | My Stil Home

Salon tül perde modelleri, salonların havasını baştan aşağı değiştiren ve ortam kalitesini arttıran ürünlerdir. Günümüzde kullanılan farklı türden tül perde modelleri vardır ve insanlar,...

Mutfak Dekorasyonu

Mutfak dekorasyonu, bu alanların çok da güzel görünmesini sağladığı gibi mutfakların kullanışlı olmasına neden olur. Bundan dolayı mutfak dekorasyon modelleri yalnızca tek açıdan değerlendirilmemelidir....

Ekip Yönetimi Uygulamalarından En İyisi

En iyi ekip yönetim uygulamaları, ekiplerin yaptıkları işi başarı ile tamamlamalarına katkı sunan yazılımlardır. Yani buradaki temel amacın, ekip yönetimine direkt olarak bir katkı...

Want to stay up to date with the latest news?

We would love to hear from you! Please fill in your details and we will stay in touch. It's that simple!