Kapatıcı Önerileri

Kapatıcılar, makyaj yaparken cildimizdeki kusurları ve lekeleri kapatmak için önemli bir yere sahiptir. Kapatıcılarda doğru ürün seçimi ve doğru uygulama teknikleri sayesinde pürüzsüz bir cilde kavuşabiliriz.

Cildinize uygun tonu bulmak, kapatıcının doğal şekilde cilde karışmasını sağlar. Kapatıcılığı yüksek fondötenler, bazı sorunlu bölgeleri kapatarak daha pürüzsüz bir cilt tonu elde etmenizi sağlar. Likit fondötenler, cilde daha doğal bir görünüm verirken krem fondötenler daha yoğun bir kapatıcılık sunar. Stick kapatıcılar, özellikle göz altı morlukları için kullanılabilir. Sabitleme işlemi için pudra kullanımı önerilir.

Bazı özel ürünler, tam kapatıcılık sağlayarak daha belirgin lekeleri kapatmaya yardımcı olur. Kapatıcılığı yüksek kapatıcılar arasında kapatıcı kalemler ve bölgesel kapatıcılar da bulunuyor.

Her cilt tipine uygun alternatif kapatıcı seçenekleri ile birlikte doğru uygulama teknikleri ile pürüzsüz bir cilt görünümü elde etmek mümkün.

1. Doğru Tonu Bulmak

Kapatıcı, makyajın vazgeçilmez ürünlerinden biridir. Doğru tonu bulmak, kapatıcının doğru şekilde uygulanması için önemlidir. Cildin tonuna uygun kapatıcılar seçilerek, renk uyumuna dikkat edilmelidir. Eğer cildin üzerinde lekeler ve hiperpigmentasyon varsa, kapatıcıların rengi cildin tonundan birkaç ton daha koyu olmalıdır. Ayrıca, kapatıcının doğru şekilde uygulanması da önemlidir. Kapatıcılardan önce cildinize nemlendirici sürmeyi unutmayın. Daha sonra, kapatıcıyı parmaklarınızla hafifçe cildinize yedirerek uygulayabilirsiniz. Fırça veya sünger kullanmak da tercih edilebilir bir uygulama yöntemidir.

2. Kapatıcılığı Yüksek Fondötenler

Kapatıcılığı yüksek olan fondötenler, göz altında, akne izlerinde ve ciltteki diğer lekeleri gizlemek için kullanılır. Doğru şekilde kullanılmadığında ise, kalın ve yapışkan görünebilir. Fondötenin yüzde eşit bir şekilde yayılması için birkaç ipucu vardır. Öncelikle, her zaman cildin tonuna uygun fondöten seçmek önemlidir. Fondöteninizi doğru şekilde uygulamak için makyaj fırçası, sünger veya parmaklarınızı kullanabilirsiniz. Ayrıca, pudra kullanarak fondötenin kalıcılığını arttırabilirsiniz. Kapatıcılığı yüksek olan likit fondötenler veya krem fondötenler arasında tercih yapabilirsiniz.

Likit fondötenler, yoğun kapatıcılık sağlarken, hafif bir doku sunar ve doğal bir görünüm sağlar. Fondöteni elinize alın ve çenenizden başlayarak dairesel hareketlerle yüzünüze uygulayın.

Krem fondötenler, kapatıcılığı yüksek, kuru ciltler için iyi bir seçimdir. Krem fondöteni bir sünger veya makyaj fırçası ile uygulayarak, ihtiyacınız olan noktalara vurgu yapabilirsiniz.

Stick kapatıcılar, bölgesel kullanım için idealdir. Krem fondötenler ile birlikte kullanılarak, mükemmel bir kapatıcılık sağlanabilir. Stick kapatıcıyı problemli bölgeye doğrudan uygulayın ve ardından krem fondöten ile birleştirin.

Pudra, fondötenin kalıcılığını arttırır ve yağlı bir görünümü engeller. Kullandığınız fondöten ve stick kapatıcının üzerine az miktarda pudra uygulayarak sabitleme yapabilirsiniz.

1. Likit Fondötenler

Kapatıcılar makyajda çok önemli bir yere sahiptir ve tam kapatıcılık sunan likit fondötenler bu alanda oldukça popülerdir. Doğru seçildiğinde cilt tonunu eşitlemek ve kızarıklık, sivilce izleri ve diğer cilt problemlerini kapatmak için idealdirler.

Likit fondötenleri doğru bir şekilde uygulamak için, yüzünüzü önce uygun bir nemlendiriciyle nemlendirmeniz gerekiyor. Daha sonra, kapatıcıyı cildinize tüm yüze uygulamak için bir fırça veya sünger kullanabilirsiniz. Bu uygulama, yüzünüzü doğal görünmesi için eşit şekilde dağıtmanızı sağlar.

Bazı likit fondötenler, cildinizin ihtiyaçlarına göre farklı özellikler sunar. Örneğin, cilt tonunuzla aynı renkte olan bir fondöten seçmek, cilt tonunuzu daha doğal görünmesini sağlar. Yağlı bir cilt tipine sahipseniz, mat likit fondötenler idealdir. Hassas bir cilde sahipseniz, parfümsüz olan fondötenler tercih edilmelidir.

Bazı likit fondötenler ayrıca güneş koruması da sağlarlar. Bu özellik, cildinizi güneşin zararlı ışınlarından koruyarak daha sağlıklı bir görünüm sağlar.

2. Krem Fondötenler

Krem fondötenler yüksek kapatıcılık sağlayan ürünlerdir. Bu ürünler, kapatıcılığı yüksek oldukları için sadece cildin ihtiyaç duyduğu bölgelere uygulanması daha doğrudur. Krem fondötenlerin uygulanması esnasında, fondöten fırçası veya sünger kullanmak önerilir. Bu sayede doğal bir görünüm elde etmek mümkün olabilir. Ayrıca krem fondötenlerin içeriğinde bulunan nemlendirici bileşenler sayesinde ciltte nem dengesi sağlanır ve kuruluk hissi ortadan kalkar.

Bu tip fondötenlerin kullanımında dikkat edilmesi gereken nokta ise cilt tipinin doğru belirlenerek ürün seçimi yapılmasıdır. Ayrıca, kapatıcılığı yüksek fondötenlerin daha da kapatıcı olması istenen bölgeler için kullanılması uygundur.

1. Stick Kapatıcılar ile Kombinasyon

Bilindiği gibi kapatıcılar makyaj yaparken önemli bir yere sahip. Stick kapatıcılar bu açıdan oldukça kullanışlı ürünler arasında yer alır. Stick kapatıcılar ile birlikte krem fondötenler kullanarak pürüzsüz bir cilt görünümü elde edebilirsiniz. Bunun için, öncelikle cildinize uygun bir kapatıcı tonu seçmeniz gerekmekte. Kapatıcıyı doğru bir şekilde uygulamanız da son derece önemlidir. Stick kapatıcıları öncelikle sorunlu bölgelerde kullanarak kapatıcılık oranını artırabilirsiniz. Sonrasında krem fondöteni uygulayarak cildinize homojen bir görünüm kazandırabilirsiniz. Bu şekilde stick kapatıcılar ile krem fondöten kombinasyonu ile cildinizi daha pürüzsüz hale getirebilirsiniz.

2. Pudra İle Sabitleme

Kapatıcıların dayanıklılığı ve kalıcılığı, doğru uygulamalarla arttırılabilir. Kremsi ve stick formdaki kapatıcılara uygulanan pudra, kapatıcının daha uzun süre dayanmasını sağlar. Pudra sabitlemenin etkili olması için, kapatıcının tonuna uygun bir pudra tercih edilmelidir. Ayrıca, pudrayı fırça yerine sünger yardımıyla uygulamak, daha doğal bir görüntü elde etmenizi sağlar.

Pudrayı uygulamadan önce, kapatıcı tam olarak kurumalıdır. Bu nedenle, kapatıcıyı uyguladıktan sonra birkaç dakika beklemek gereklidir. Pudrayı uygularken, özellikle gözaltı bölgesi gibi kurumaya eğilimli bölgelere, pudra miktarı azaltılmalıdır. Daha sonra, fazla pudra fırçaya vurulmalı ve yüzdeki pudra kalıntıları hafif dokunuşlarla temizlenmelidir.

3. Tam Kapatıcılık Sunan Ürünler

Kapatıcıların en önemli özelliği tabii ki tam kapatıcılık sunmalarıdır. Bazı özel ürünler ise bu özellikleri ile öne çıkarlar. Örneğin, full-coverage adı verilen ürünler yüksek pigmentasyona sahip olup ciltteki tüm kusurları kapatabilirler. Benzer şekilde, kapatıcı paletleri de içerdikleri farklı tonlardaki ürünlerle ciltteki farklı renk bozukluklarına yönelik tam kapatıcılık sağlayabilirler.

Bunun yanı sıra, kapatıcıların içerisinde bazen cicatrizant adı verilen özel bileşenler de kullanılır. Bu bileşenler ciltteki yaraların iyileşmesini hızlandırırken aynı zamanda tam kapatıcılık sunarlar. Bazı ürünler ayrıca matlaştırıcı özellikleri ile de öne çıkarken, bazıları nemlendirici özellikler sunarlar. Bu nedenle, kendi cilt tipinize ve ihtiyaçlarınıza göre özel olarak seçeceğiniz bir tam kapatıcılık ürünü cildinize sağlıklı ve nemli bir görünüm kazandırabilir.

3. Kapatıcılığı Yüksek Kapatıcılar

Kapatıcılığı yüksek olan kapatıcılar, özellikle cilt problemlerini kapatmak için kullanılır. Farklı kapatıcı çeşitleri, farklı işlevlere sahiptir ve hangi problemlere yönelik kullanılabileceği bilinmelidir. Kapatıcı kalemler, göz altı morlukları veya lekeleri hedeflemek için idealdir. Bölgesel kapatıcılar, yalnızca belli bir bölgeye uygulanarak sivilce, kızarıklık ve lekeleri gizlemek için harika bir seçenektir. Kapatıcılığı yüksek olan bu ürünleri seçerken, cilt tonunuza dikkat edin ve en doğru tonu bulmaya özen gösterin. Aynı zamanda, doğru uygulama tekniklerini kullanarak doğal bir görünüm elde edebilirsiniz.

1. Kapatıcı Kalemler

Kapatıcı kalemler, birçok kişinin vazgeçilmez kapatıcısıdır. Bu kalemler, ince uçları sayesinde bölgesel olarak uygulanabilirler ve ince çizgilerden kurtulmak için oldukça faydalıdırlar. Ayrıca doğru ton seçimiyle izlerin, koyu halkaların ve lekelerin kapatılmasında da oldukça etkilidirler. Kapatıcı kalemleri kullanırken, uygulama sonrası mutlaka cildinize uygun bir fondötenle birleştirin. Böylece kapatıcılık daha da artar ve daha doğal bir sonuç elde edersiniz. Eğer hangi tonun size uygun olduğunu bilmiyorsanız, bir uzmana danışarak cildinize en uygun ürünü seçebilirsiniz.

2. Bölgesel Kapatıcılar

Bazı cilt problemleri, belli bir bölgede yoğunlaşarak diğer bölgelerden daha fazla dikkat çekebilir. Bu gibi durumlarda bölgesel kapatıcılar kullanmak oldukça etkili olabilir. Örneğin, göz altı morlukları ya da sivilce izleri bu tür problemler arasındadır. Bu problemlere yönelik olarak üretilen kapatıcılar, bölgesel olarak uygulandığında cildin doğal görünümünü bozmadan, o bölgedeki problemleri kapatabilir.

Bölgesel kapatıcılar genellikle kalemsi yapısıyla dikkat çeker. Bu ürünleri kullanırken, uygulama yapılan bölgedeki cildin temiz olduğundan ve nemlendirilmiş olduğundan emin olmak gerekir. Kapatıcıyı uygularken fırça veya parmak uçları yerine, kalemin kendisi kullanılabilir. Bu sayede istenilen alan daha rahat bir şekilde belirlenerek, ürünün kapatıcılığı daha etkili bir şekilde kullanılabilir.

  • Bölgesel kapatıcılar direkt olarak sivilce ya da iz üzerine uygulanabilir.
  • Göz altı morlukları için ise hafif bir şekilde uygulandıktan sonra, parmak uçlarıyla yedirilerek sabitlenmelidir.
  • Bölgesel kapatıcılar genellikle yoğun kıvamlı olduğu için, doğal bir görünüme kavuşmak için pudra ile sabitlemek oldukça önemlidir.

Yorum yapın