Elektrik Faturasını Düşürme Önerileri

Son zamanlarda artan elektrik fiyatları hepimizin cebini yakmaya başladı. Hem ev giderlerini düşürme açısından hem de enerji kaynaklarını doğru ve verimli kullanmak açısından elektriği tasarruflu kullanmak oldukça önemli. Ayrıca enerji kaynaklarında yaptığımız tüm tasarruflar doğayı korumamıza yardımcı olacağını da unutmamalıyız.

Evinizdeki tüm elektrikli aletler doğru ve gerektiği kadar kullanıldığı taktirde faturalarınızda yüzde 30 kadar düşüş sağlayabilmeniz mümkün. Bugün ki yazımızda sizler için elektrik faturası nasıl düşer , elektrik faturasında tasarruf nasıl yapılır konusu hakkında önerilerde bulunacağız.

Elektrik Faturasını Düşürme Yolları

  • Eviniz için elektronik cihaz alırken mutlaka enerji verimliliği  “ A, A+, A++, A+++ “ olan cihazları tercih edin. Daha az enerji ile tam verimlilik alın!
  • Buzdolabınızı mutfağın güneş almayan bir bölümünde konumlandırın ve  fırın gibi ısı kaynaklarından uzakta tutun. Çünkü buzdolabının çevresinde ki ısı artışı soğutmasını zorlaştırır ve elektrik tüketimi otomatikman artar.
  • Fırında yemek pişirirken kapağını fazla açmamaya çalışın. Sonuna kadar açılan fırın kapağı, fırın içindeki sıcak havanın ortalama 30 derece düşmesi demek. Tekrar ısınması ise elektrik sarfiyatı demek. Fırında pişireceğiniz yemeklerde seramik ya da cam tepsiler tercih edin.
  • Çamaşır makinenizi hiçbir zaman tam kapasite çalıştırmayın. Çamaşırları bastırdığınız zaman makine tamburu ile bir karış boşluk olmalıdır. Full kapasite çalışan bir çamaşır makinesi, ağır tamburu çevirmekte zorlanır ve daha fazla güç sarf eder. Çok kirli olmayan çamaşırlarınızı da ekonomik programda yıkamayı unutmayın.
  • Bulaşıklarınızı mutlaka bulaşık makinesinde yıkayın. Bulaşık makineniz en uygun sıcaklığı ayarlayacağından yüzde 10 daha az enerji harcarsınız.
  • Yıkanmış temiz çamaşırlarınızı nemliyken ütüleyin. Nemli kıyafetler üzerinde ütünüz daha az enerji harcar. Ütü alırken buhar ayar ve kapasitesi yüksek ütüler seçmeye çalışın.
  • Torbayla çalışan elektrik süpürgelerinden ziyade su haznesi olanları tercih edin. Eğer süpürgeniz torbalı ise süpürmeye başlamadan önce torbasını boşaltın. Çünkü çöp torbası dolu ise çekim gücü düşecek ve düzgün süpürmeyecektir. Haliyle daha fazla enerji tüketecektir.

Bunları da inceleyin:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Göz atın

Advertisment

Son gönderiler

Salon Tül Perde Modelleri | My Stil Home

Salon tül perde modelleri, salonların havasını baştan aşağı değiştiren ve ortam kalitesini arttıran ürünlerdir. Günümüzde kullanılan farklı türden tül perde modelleri vardır ve insanlar,...

Mutfak Dekorasyonu

Mutfak dekorasyonu, bu alanların çok da güzel görünmesini sağladığı gibi mutfakların kullanışlı olmasına neden olur. Bundan dolayı mutfak dekorasyon modelleri yalnızca tek açıdan değerlendirilmemelidir....

Ekip Yönetimi Uygulamalarından En İyisi

En iyi ekip yönetim uygulamaları, ekiplerin yaptıkları işi başarı ile tamamlamalarına katkı sunan yazılımlardır. Yani buradaki temel amacın, ekip yönetimine direkt olarak bir katkı...

Want to stay up to date with the latest news?

We would love to hear from you! Please fill in your details and we will stay in touch. It's that simple!