Stresle Başa Çıkmak için Değerli Öneriler

Stres insanoğlunun ruhsal ve fiziksel sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Tabi ki hayatta stres yaratan durumlardan kurtulmak her zaman mümkün olmayabiliyor. Bu tür durumlarda stresi iyi yönetmemiz gerekiyor. Johns Hopkins Medicine Ciccerone Kalp Hastalıklarını Önleme Merkezi’nde çalışan Kardiyoloji Uzmanı Dr. Erin Michos, “Stres altında yaşayan kadınlar, aynı stres seviyesiyle yaşayan erkeklere göre, bir kalp krizinden sonra daha zor toparlanıyorlar” şeklinde açıklama yaptı.

Stres Yapmak Kalp Ritmini ve Tansiyonu Kötü Etkiliyor

Kadınların stresi azaltmak için çaba göstermediğini, sağlıklı beslenme,egzersiz ve sağlık kontrollerini ihmal edebildiklerinden bahseden Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Erin Michos, “Stres ve korkularla başa çıkamayan bayanlar, kalp krizi geçirdikten sonra daha fazla sağlık sorunu ve komplikasyonla karşı karşıya kalıyorlar. Stres ve korkular hastalandıktan sonra iyileşme sürecini de yavaşlatmakla kalmıyor, kalp hızını, ritmini ve tansiyonu da olumsuz etkiliyor” uyarısında bulundu.


Stresle Başa Çıkmak için Öneriler


Peki bu stresle nasıl başa çıkılır ? Bu yazımızda sizlere stresle başa çıkma yolları ‘nı anlatacağız.


Sevdiğiniz akraba ve arkadaşlarınızla görüşün, bol bol sosyalleşin

Sosyal hayattan uzak durmanın kalp hastalıkları riskini arttırdığını gösteren bir çok çalışma mevcut. İnsan arasına çıkmamak ve yalnız kalmak insanı hareketsizlik ve sigara içmek gibi kalp rahatsızlıklarına davetiye çıkaran riski davranışlara itebiliyor.


Egzersiz ve Spor Yapın

Mutluluk hormonu olan endorfin salgılanmasında egzersiz ve spor yapmanın önemi büyük. Endorfin ruh halini olumlu yönde etkiler, kalp sağlığını korur. Haftada en az 5 kez, günde 30 dakikalık yürüyüş ve spor yapmalısınız. Hareketli bir yaşam için 20 – 8 – 2 kuralına uymalısınız. Yani her 20 dakika oturuşunuzdan sonra , 8 dakika ayakta durulmalısınız ve 2 dakika yürümelisiniz. Her gün en az 10 bin adım atarak yürümelisiniz.


Sağlıklı Besinler Tüketin

Strese girdiğiniz zaman yemek yiyerek stres atmaya çalışıyor iseniz mutlaka bu atıştırmalıklar sağlıklı besinler olmalıdır. Rastgele abur cubur tüketmeyin, öğünleri önceden planlayın.


İyi Şeyler Düşünün ve İyimser Olun

Yapılan araştırmalar sonucunda iyimser olmanın sağlık açısından önemi büyük. İyimser insanlar geçirdikleri kalp ameliyatlarından sonra daha çabuk iyileşme gösterdikleri kanıtlanmıştır.


Kendiniz için Bişeyler Yapın

Genel olarak bayanlar çocuklarını, eşlerini ve arkadaşlarını hayatlarının merkezine koyarlar ve kendilerini ihmal ederler. Önce kendi sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Hobilerinize vakit ayırmaya çalışın. Kendinizi mutlu etmek için yaptığınız şeyler stresi sizden uzaklaştıracaktır.

Bunları da inceleyin:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Göz atın

Advertisment

Son gönderiler

Mutfak Dekorasyonu

Mutfak dekorasyonu, bu alanların çok da güzel görünmesini sağladığı gibi mutfakların kullanışlı olmasına neden olur. Bundan dolayı mutfak dekorasyon modelleri yalnızca tek açıdan değerlendirilmemelidir....

Ekip Yönetimi Uygulamalarından En İyisi

En iyi ekip yönetim uygulamaları, ekiplerin yaptıkları işi başarı ile tamamlamalarına katkı sunan yazılımlardır. Yani buradaki temel amacın, ekip yönetimine direkt olarak bir katkı...

IPTV Forum

IPTV forum, binlerce ulusal ve uluslararası yayını izleyebileceğiniz televizyon programcılığının internet protokolü ile iletilmesini sağlayan IPTV sistemiyle ilgili çeşitli konu başlıklarında paylaşımların yapıldığı, ücretli...

Want to stay up to date with the latest news?

We would love to hear from you! Please fill in your details and we will stay in touch. It's that simple!