“Post Truth” Kavramı Hakkında Okunması Gereken 3 Kitap

Post-truth kavramı hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için birbirinden güzel içeriklere sahip bazı kitaplar vardır. Peki post-truth kavramı nedir, bu kavram hakkında hangi kitaplardan bilgi alabiliriz? Detaylar yazımızda.

Post-Truth Kavramı Nedir?

Dijital çağ olarak adlandırılan günümüzde yayınlanan haberlerin gerçek olup olmadığını anlamak her geçen gün zorlaşıyor. Yeni çıkan teknolojiler ve yaşanan gelişmeler haberlerin yayılım hızını arttırırken, gerçek dışı üretimlerin de kullanıcılar ile buluşmasına neden oluyor. 2016 yılında popülerleşen “post-truth” kavramı da tam da bu durumu ifade etmek için kullanılıyor. İngilizceden Türkçeye yalan, gerçek dışı, hakikat ötesi gibi farklı şekillerde çevrilen bu kavram, haberlerin arka planını gözler önüne seriyor. Bu kavramı duyan, merak eden ve araştırmak isteyen kişiler için ise çeşitli kitaplar piyasaya sürülüyor. Bu bağlamda akıllarda oluşan soru işaretlerini gidermek için “Hakikat Sonrası Çağ Günümüz Dünyasında Yalancılık ve Aldatma”, “Hakikat Sonrası Çağda Yeni Medya & Yalan Haber” ve “Hakikatin Ölümü Trump Çağında Yalancılık Sanatı” isimli kitaplar okunması gereken kitaplar arasında gösteriliyor.

Hakikat Sonrası Çağ Günümüz Dünyasında Yalancılık ve Aldatma – Ralph Keyes

Hakikat Sonrası Çağ Günümüz Dünyasında Yalancılık ve Aldatma - Ralph Keyes
Hakikat Sonrası Çağ Günümüz Dünyasında Yalancılık ve Aldatma – Ralph Keyes

2017 yılında Deli Dolu Yayınevi’nden çıkarılan Hakikat Sonrası Çağ Günümüz Dünyasında Yalancılık ve Aldatma, Deniz Özçetin tarafından Türkçeye kazandırıldı. 3 bölümden oluşan bu kitapta “Dürüstlüğün Çöküşü”, “Yalanı Kolaylaştırmak” ve “Çıkarımlar ve Sonuçlar” ana başlıkları altında gerçeğin nasıl bir değişime uğradığı ve haberlerin bu dönüşümden nasıl etkilendiği tartışılıyor. 403 sayfadan oluşan eserde gerçek meselesi, okuru sıkmayacak şekilde hikayeci bir anlatımla irdeleniyor.

Hakikat Sonrası Çağda Yeni Medya & Yalan Haber – Murat Uluk

Hakikat Sonrası Çağda Yeni Medya & Yalan Haber - Murat Uluk
Hakikat Sonrası Çağda Yeni Medya & Yalan Haber – Murat Uluk

Murat Uluk tarafından yazılan Hakikat Sonrası Çağda Yeni Medya & Yalan Haber, 2018 yılında Dorlion Yayınları tarafından çıkarıldı. Murat Uluk’un yüksek lisans tez çalışması olan bu kitap dört bölümden oluşuyor. Birinci bölümde yeni iletişim teknolojileri ve yeni medya, ikinci bölümde yeni medya ve yalan haber, üçüncü bölümde ise hakikat sonrası çağda doğrulama platformları hakkında okura derin bir bilgi aktarımı sağlanıyor. Dördüncü bölümü ise yazarın haber doğrulama platformları üzerine yapmış olduğu araştırma kısmı oluşturuyor. 174 sayfadan oluşan bu kitap, gerçek dışı haberlerin sanal mecralardaki varlığını okura göstermeyi amaçlıyor.

Hakikatin Ölümü Trump Çağında Yalancılık Sanatı – Michiko Kakutani

Hakikatin Ölümü Trump Çağında Yalancılık Sanatı - Michiko Kakutani
Hakikatin Ölümü Trump Çağında Yalancılık Sanatı – Michiko Kakutani

2018 yılında Doğan Kitap’tan çıkan Hakikatin Ölümü Trump Çağında Yalancılık Sanatı, Cesi Mizrahi tarafından Türkçeye çevrildi. 149 sayfadan oluşan kitap akademik bir dile sahip olmasının yanı sıra oldukça bilgilendirici niteliğe sahip. Günümüz iktidar ilişkileri üzerinde duran ve yalan haberlerin okunmasını kolaylaştıran bu kitap, Donald Trump’ın medyayı kullanma biçimini de okur ile paylaşıyor.

Bunları da inceleyin:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Göz atın

Advertisment

Son gönderiler

Salon Tül Perde Modelleri | My Stil Home

Salon tül perde modelleri, salonların havasını baştan aşağı değiştiren ve ortam kalitesini arttıran ürünlerdir. Günümüzde kullanılan farklı türden tül perde modelleri vardır ve insanlar,...

Mutfak Dekorasyonu

Mutfak dekorasyonu, bu alanların çok da güzel görünmesini sağladığı gibi mutfakların kullanışlı olmasına neden olur. Bundan dolayı mutfak dekorasyon modelleri yalnızca tek açıdan değerlendirilmemelidir....

Ekip Yönetimi Uygulamalarından En İyisi

En iyi ekip yönetim uygulamaları, ekiplerin yaptıkları işi başarı ile tamamlamalarına katkı sunan yazılımlardır. Yani buradaki temel amacın, ekip yönetimine direkt olarak bir katkı...

Want to stay up to date with the latest news?

We would love to hear from you! Please fill in your details and we will stay in touch. It's that simple!