Modern Zamanın Minimalist Bahçeleri

Modern dünyanın zamansızlığında evinizde ya da iş yerinde masanızda doğaya ait bir parça ile huzur bulmak mı istiyorsunuz? Kaktüsler ve sukulentler kolay bakımları ve az ihtiyaçlarına rağmen size doğanın huzurunu taşıyorlar.

Az su ihtiyacı ve dayanıklı yapısı ile kaktüs ve sukulentler plaza ve apartman yaşantısında rahatlıkla bakabileceğiniz bitkilerdir. Tatile çıkarken aklınızın kalmayacağı, kimseye sulama için anahtar ya da saksı emanet etmenize gerek olmayan bu bitkiler siz tatilinizi yaparken evde sizi sabırla beklerler. Her zevke uygun çok çeşitli görünümleri ile aynı zamanda modern bir dekorasyon öğesi olarak evinizde hoş bir detay oluşturuyorlar.

Kaktüs ve Sukulent Bakımı

Bakımları kolay ve az su isteyen bu bitkileri haftada bir toprağı hafif ıslatacak kadar sulamanız yeterli olur. Sulama kısmında sizi üzmeyen bitkinize direk musluk suyu vermeniz pek hoşuna gitmeyecektir. Sulamak için klorsuz ve yumuşak bir su kullanmalısınız. Çaydanlıkta dünden kalan su, tuz eklenmeden yapılan yumurta ya da sebze haşlama suları ya da içe suyu ile sulama yapabilirsiniz.

Kaktüs ve Sukulent
Kaktüs ve Sukulent

Bol ışığı seven bu bitkileri uzun süre direkt güneş ışığına maruz kalmayacakları bir köşeye koymanız ve zaman zaman saksıyı hafifçe çevirmeniz yeterli olacaktır. Bilgisayar önü, kahve sehpası gibi aynı zamanda dekoratif görünecekleri yerlerde tutumanızda sıkıntı yok, sadece yerini beğenmiş bir bitkinin yerini sürekli değiştirerek kalbini kırmayın yeterli.

İster saksı ister teraryum tercih edin önemli olan sığ ve geniş bir toprak alanı oluşturmanız. Az toprakla gür ve zaman zaman çiçekli bir bitkiniz olacaktır. Toprak seçiminde kaktüs toprağını hazır olarak alabileceğiniz gibi torf, perlit ve toprak karışımını eşit oranda karıştırarak az su tutan bir toprakta hazırlayabilirsiniz. Önemli olan sulama sonunda fazla suyun topraktan kolayca uzaklaşabilmesi. Eğer deliksiz bir saksı ya da teraryum kullanıyorsanız fazla suyun topraktan uzaklaşmasını sağlamak için saksı dibine bir iki sıra kadar çakıl taşı koymanız gerekli drenajı sağlayacaktır.

Güzel Bir Dekorasyon Şık Bir Hediye

Minimalist evlerde bile göz yormayan hoş bir detay olan kaktüs ve sukulentler  çeşitli kombinasyonlar ve minik süslemelerle çok hoş bir dekorasyon öğesine dönüşebilir. Kürdanlardan yapılmış bir çit, biraz yosun ve birkaç renkli çakıl taşı ile yaratıcılığınızı ve ince zevkinizi gözler önüne serebilirsiniz.

Çok kolay üretilebilen kaktüs ve sukulentler arkadaşlarınıza hediye etmek için harika bir seçenek olabilir. Son dönemde özel günlerde hatıra olarak bile dağıtılan bu bitkiler hem farklı bir hediye seçeneği hem de doğaya saygılı atıksız bir hediyelik olarak öne çıkmaya başladı. Biraz jüt bezi ve saman iple süsleyeceğiniz minik saksılar özel gününüzde sizi onurlandıran misafirlerinize baktıkça o günü ve sizi hatırlacak sevimli bir hatıra olarak kalacaktır.

Bunları da inceleyin:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Göz atın

Advertisment

Son gönderiler

Ekip Yönetimi Uygulamalarından En İyisi

En iyi ekip yönetim uygulamaları, ekiplerin yaptıkları işi başarı ile tamamlamalarına katkı sunan yazılımlardır. Yani buradaki temel amacın, ekip yönetimine direkt olarak bir katkı...

IPTV Forum

IPTV forum, binlerce ulusal ve uluslararası yayını izleyebileceğiniz televizyon programcılığının internet protokolü ile iletilmesini sağlayan IPTV sistemiyle ilgili çeşitli konu başlıklarında paylaşımların yapıldığı, ücretli...

Bayilik Veren Firmalar

Bayilik veren firmalar doğru bir şekilde analiz edildiğinde, iş kurmanın en kolay yollarından birisi haline gelebilir. Birçok firma ağını büyütmek için bayilikler vermekte ve...

Want to stay up to date with the latest news?

We would love to hear from you! Please fill in your details and we will stay in touch. It's that simple!