İftar ve Sahurda Sağlıklı Beslenme Önerileri

Ramazan ayına ulaştığımız şu günlerde kişiler bolca ramazan alış verişlerini yaptılar ve kendilerini ramazan ayına hazırladılar. Oruç tutan kişiler özellikle iftar masalarını oldukça bol yiyeceklerle donatmaları ve normal günlerden daha fazla özenmeleri aslında sağlıklı beslenme alışkanlıklarına biraz ters düşmektedir. İftar ve sahurda sağlıklı beslenme önerileri arasında dikkat edeceğimiz önemli bir konu fazla karbonhidrattan ve yağlı yiyeceklerden kaçınmak olmalıdır.

İftarda Ve Sahurda Nasıl Beslenmeliyiz?

Uzun süre midemizin boş kalmasından sonra iftarda tüketilen yiyeceklere dikkat etmemiz sağlığımız açısından önemli bir konudur. Aynı zamanda iftardan sahura kadar devamlı bir şeyler yeme zorunluluğunu hissetmek doğru bir davranış değildir. Kabızlık sorunu ile karşılaşmamak için çiğ sebze ve meyve yenmesi, zeytinyağlı gıdaların tüketilmesi sağlığımız açısından önemlidir.

İftarda Nasıl Beslenmeliyiz?

İftar yemeğinde kişilerin öğünlerine ılık bir çorba ile başlamaları önemli bir konudur. Çünkü midemize uzun saatler herhangi bir besin girmediği için; ılık içilen çorba içimizi rahatlatacaktır. İftar ve sahurda sağlıklı beslenme önerileri olarak sizlere sunacağımız önemli bir konu da; çorbadan sonra yemeğe 5-10 dakika ara verilme durumudur. Böylelikle çok yeme ihtiyacımızı en aza indirgemiş olacaksınız. Yemekleri ağır yiyin ve çok çiğneyin.

İftarda çok et tüketmemek, yiyeceğimiz etlerin ve sebzelerin yağda kızarmış olmamasına dikkat etmek önemli bir konudur. Suyu bol içmemiz, gün boyunca susuz kalan böbrekleriniz için faydalı olacaktır. İftarda salata yemek oldukça önemli bir konudur. Böylelikle çiğ sebze tüketmiş olursunuz. Ayrıca bir miktar ceviz ve badem yemeniz size tokluk hissini yaratacaktır. İftardan sonra şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlıları tercih edin.

Sahurda Nasıl Beslenmeliyiz?

Oruç tutan kişiler için sahur yemeği oldukça önemlidir. Sahurda genellikle kahvaltılık ürünleri tercih edin. Yumurta sizi gün boyu tok tutacaktır. Ayrıca vücudunuzun enerjisi kaybetmemesi için ceviz, badem, hurma ve fındıkta yiyebilirsiniz. Sahurda çorba, salata ve yoğurt yemeniz de sağlıklı olacaktır. Hamur ürünlerinden ve karbonhidratlı gıdalardan uzak durmalısınız.

Yemekten sonra uyuyacağınız için; uykuda metabolizmanız yavaş çalışacaktır. Ağır gıdalar çabuk yağa dönüşecek ve kilo alma riskinizi artıracaktır. İftar ve sahurda sağlıklı beslenme önerileri olarak sahurda yenilecek süt, yoğurt, yumurta peynir hafif ama sağlıklı bir sahur için idealdir. Bol sıvı tüketmeyi ihmal etmeyin ve kafeinli içeceklerden de uzak durun. Meyvelerden yapılacak kompostolar da sıvı ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.

Bunları da inceleyin:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Göz atın

Advertisment

Son gönderiler

Salon Tül Perde Modelleri | My Stil Home

Salon tül perde modelleri, salonların havasını baştan aşağı değiştiren ve ortam kalitesini arttıran ürünlerdir. Günümüzde kullanılan farklı türden tül perde modelleri vardır ve insanlar,...

Mutfak Dekorasyonu

Mutfak dekorasyonu, bu alanların çok da güzel görünmesini sağladığı gibi mutfakların kullanışlı olmasına neden olur. Bundan dolayı mutfak dekorasyon modelleri yalnızca tek açıdan değerlendirilmemelidir....

Ekip Yönetimi Uygulamalarından En İyisi

En iyi ekip yönetim uygulamaları, ekiplerin yaptıkları işi başarı ile tamamlamalarına katkı sunan yazılımlardır. Yani buradaki temel amacın, ekip yönetimine direkt olarak bir katkı...

Want to stay up to date with the latest news?

We would love to hear from you! Please fill in your details and we will stay in touch. It's that simple!