Bilgisayar Sertifikası Nasıl Alınır?

Günümüzde bir işe girmek için rekabet etmeniz gereken kişiler oldukça fazladır. Artık bu fazlalığı elemek ve istenilen özelliklere sahip çalışanları bulmak için firmalar adaylardan bazı belgeler ya da sertifikalar talep etmektedir. Bu sertifikalardan kuşkusuz en çok istenileni bilgisayar sertifikasıdır. Zira günümüzde artık birçok iş bilgisayar üzerinde yapılmaktadır. Bu yüzden işletmeler daha çok bilgisayar bilen bir kişiyi çalışanı olarak seçmektedir. Ancak iş başvuru şartları içerisinde bilgisayar sertifika şartı yer almasa dahi sertifikalı aday diğer başvuran adaylardan bir adım öndedir. Bu yüzden iş arayan, kariyer sahibi olmak isteyen her kişinin bilgisayar sertifikasını almasında fayda vardır.

Bilgisayar sertifikası için öncelikle kursa yazılmanız gerekmektedir. Kursta size verilecek 160 saatlik 6 farklı modülün bulunduğu bir eğitim verilir. Eğitimin sonunda yapılacak olan sınav sonrası başarı elde edenlere bilgisayar sertifikası verilmektedir. Bu programlarda genel olarak kişilere Word, Excel, Powerpoint, Publisher gibi MS Office programları, E – posta gönderimi ya da alımı ve genel bilgisayar kullanımı öğretilmektedir.

Bilgisayar sertifikası alabileceğiniz kurslar ise farklılık göstermektedir. Bunlardan bazıları ücretli olarak bazıları da ücretsiz olarak sertifika vermektedir.

Özel kurslardan sertifika almak için belirli bir ücreti gözden çıkarmanız gerekmektedir. Fiyatları ise illere göre değişen bu özel kurslardan eğitim almak ortalama 150 ile 350 TL arasında değişir. Ancak ücretli bir kursta alacağınız dersler ve ders düzeyleri farklılık gösterse bile bilgisayar sertifikanızı değişiklik göstermez.

Eğer ki alacağınız bilgisayar sertifikasına ödeme yapmak istemiyorsanız Ḫalk Eğitim Merkezleri ve İŞKUR Müdürlüklerinin açtığı kurslara katılabilirsiniz. Kurs tarihlerini ve başvuru tarihlerini öğrenmek için Ḫalk Eğitim Merkezleri ve İŞKUR Müdürlükleri ile iletişime geçmeli ve kursla ilgili bilgileri buralardan almalısınız.

Bilgisayar Sertifika Kurslarına Kimler Katılabilir?

Bilgisayar sertifika kurslarına Türk vatandaşları ve valilik izinli yabancı uyruklu vatandaşlar katılabilir. 14 yaşını aşmış her kişi bilgisayar sertifika kurslarına katılabilir. Kursa katılmak için üst yaş sınırı ise bulunmamaktadır.

Sertifika başvurusu için katılımcıların bilgisayar bilgisi olma zorunluluğu yoktur. Daha önce hiç bilgisayar kullanmamış bir kişi de, bilgisayar kullanmayı çok iyi bilen bir kişi de sertifika için kursa başvurabilir.

Kurs Kaç Gün Sürer?

Kursiyerlerin günlük alacağı ders saati sınırlıdır. Günde maksimum 8 saat ders alan kursiyerler toplamda haftada 40 saat ders görürler. Haftalık en az işlenmesi gereken ders saati ise 15 saattir.

Toplamda 160 saat olan bu kurslar günde 8 saat alanlar için 21 gün sürmektedir.

Kursta En Az / Fazla Kaç Kişi Olabilir?

Bilgisayar kursu için en az 12 başvuru olmalıdır. Kurs açıldıktan sonra ise en fazla 30 başvuru kabul edilebilir. Kurs açıldıktan sonra katılımcı sayısı 8 kişinin altına düşmesi durumunda ilgili birimlere durum bildirilir ve onların onayı ile ya kurs iptal edilir ya da devam edilir. Kursun iptal olması durumunda o döneme kadar kursta bulunan kursiyerlerin dersleri dondurulur ve daha sonra açılan kursta kaldıkları yerden eğitimlerine devam etme imkanı sağlanır.

Sınav Nasıl Olur?

Katılımcılar kursta 6 farklı modül görür. Katılımcı her modül sonunda kurs öğretmenleri tarafından sınava tabi tutulur. Sınavlar 100 puan üzerinden değerlendirilir ve başarılı olmanız için her modülden 50 puan üzeri almanız gerekir.

Kurs sonunda tüm modüllerden başarılı olmanız durumunda kurs katılım belgesi ve sertifikanız takdim edilir. Kurs katılım belgesinin resmi olarak işlevselliği yoktur. Asıl önemli olan alacağınız bilgisayar sertifikasıdır. Bu sertifika size kariyer planlamanızda katkı sağlayacaktır.

Bunları da inceleyin:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Göz atın

Advertisment

Son gönderiler

Salon Tül Perde Modelleri | My Stil Home

Salon tül perde modelleri, salonların havasını baştan aşağı değiştiren ve ortam kalitesini arttıran ürünlerdir. Günümüzde kullanılan farklı türden tül perde modelleri vardır ve insanlar,...

Mutfak Dekorasyonu

Mutfak dekorasyonu, bu alanların çok da güzel görünmesini sağladığı gibi mutfakların kullanışlı olmasına neden olur. Bundan dolayı mutfak dekorasyon modelleri yalnızca tek açıdan değerlendirilmemelidir....

Ekip Yönetimi Uygulamalarından En İyisi

En iyi ekip yönetim uygulamaları, ekiplerin yaptıkları işi başarı ile tamamlamalarına katkı sunan yazılımlardır. Yani buradaki temel amacın, ekip yönetimine direkt olarak bir katkı...

Want to stay up to date with the latest news?

We would love to hear from you! Please fill in your details and we will stay in touch. It's that simple!